a) OKRESLENIE MISJI (MISJA)

Misją Franklin Furnace Archive, Inc., jest uczynić świat bezpiecznym dla sztuki awangardowej.

b) KRÓTKA HISTORIA FRANKLIN FURNACE

Franklin Furnace zostało ufundowane w 1976 roku, aby służyć artystom którzy wybrali publikowanie jako podstawowe "demokratyczne" medium artystyczne i którzy nie otrzymywali wsparcia istniejących organizacji artystycznych.

Od powstania, energia Franklin Furnace skupiona była na trzech aspektach programu: kolekcjonowaniu książek artystów, programie poświęconym performance art dla młodych początkujących artystów i wystawianiu sztuki time-based zarówno site specific artystów współczesnych jak i historycznych oraz współczesnych książek artystów i innych efemerycznych dzieł sztuki time-based.

W ciągu ostatnich 20 lat Franklin Furnace zyskało uznanie w USA i na całym świecie za wyróżnianie artystów, którzy zmieniają zasady dyskusji nad sztuką współczesną. FF dokonywało tego poprzez organizowanie wystaw edukacyjnych, które prezentowały historię aktywności awangardy XX wieku oraz walkę o prawo artystów do wolności wypowiedzi gwarantowanej przez Pierwsza Poprawkę do Konstytucji USA.

Artystami, którym daliśmy możliwość zorganizowania pierwszej wystawy w Nowym Jorku we Franklin Furnace byli m. in. Ida Applebroog, Guillaume Bijl, Dara Birnbaum, Willie Cole, James Coleman, Jenny Holzer, Barbara Kruger, Matt Mullican, Krzysztof Wodiczko. Performerami, którzy debiutowali we FF byli: Eric Bogosian, David Cale, Karen Finley, Guillermo Gómez-Pena, Robbie McCauley, Theodora Skipitares, Michael Smith i Paul Zaloom. Program performance art prowadzony przez Franklin Furnace pozwolił artystom o bardziej ustalonej pozycji takim jak Vito Acconci, Laurie Anderson, Carl Andre, Jennifer Bartlett, Lee Breuer, Richard Foreman, William Pope.L, William Wegman, eksperymentować w sposób który byłby nie do zaakceptowania w miejscach związanych z głównym nurtem sztuki, przyciągających dużą publiczność.

Polskojezyczni artyści, którzy prezentowali swoje prace we Franklin Furnace to: Peter Grzybowski, Maciej Toporowicz, Krzysztof Wodiczko i Krzysztof Zarębski.

Program wystaw Franklin Furnace obejmuje wiele historycznie ważnych wystaw sztuki time-based oraz sztuki efemerycznej takich jak: wystawy książek i druków kubistów, Fluxusu, rosyjskiej sztuki Samizdat i innych wystaw bardzo dobrze ocenionych przez krytykę, które przyczyniły się do rozwoju historii sztuki jako nauki. W 2006, Franklin Furnace rozpoczęło współpracę nad projektem Fundacji Andrew W. Mellon pt. ARTstor mającym na celu udostępnienie naszego archiwum w Internecie dla badaczy z całego świata.

c) GRANTY DLA ARTYSTOW

Co roku Franklin Furnace przyznaje granty w dwóch kategoriach. The Franklin Furnace Fund for Performance Art pomaga nowopojawiającym się artystom performance, pozwalając im stworzyć znaczące prezentacje w Nowym Jorku.

The Future of the Present sponsoruje tworzenie "żywej sztuki w Internecie", prac wykorzystujących Internet jako medium i jako miejsce działania.

Granty z każdego z tych funduszy wynoszą między $2000 a $ 5000.

Zachęcamy artystów z wszystkich stron świata do składania podań. Prosimy o przesyłanie podań tylko w języku angielskim.

Franklin Furnace nie ma kuratora - co roku komisja artystów przegląda wszystkie propozycje. Wierzymy, że ten komisyjny system daje artystom z całego świata jednakową szansę zaprezentowania swojej pracy.

Jak się starać o grant:

http://franklinfurnace.org/artists/index.php

Wszyscy składający podania są brani pod uwagę w obydwu kategoriach nagród. Co roku zmienia się komisja, tak samo jak definicje "debiutującego artysty", "performance art" oraz "sztuki żywej w Internecie." Jeśli nie uda Ci się zdobyć grantu za pierwszym razem, nie wahaj się spróbować jeszcze raz.

d.) ZAREJESTRUJ SIĘ, ABY OTRZYMYWAĆ COTYGODNIOWE WIADOMOŚCI

"Goings On", cotygodniowa lista przygotowywana przez Franklin Furnace wysyłana bezpłatnie jako e-mail w języku angielskim do tysięcy entuzjastów sztuki na całym świecie. Od 2001 r, "Goings On" zawiera informacje na temat działań artystów, którzy wcześniej występowali we FF (tzw. alumnów) oraz członków Franklin Furnace mających miejsce w USA lub na całym świecie. Możesz zapisać się na listę wysyłając swój adres e-mail do mail@franklinfurnace.org.

Daj nam znać, czy jesteś artystą i jak się o nas dowiedziałeś. Prosimy również o dostarczenie adresu pocztowego, itd., do naszej dokumentacji. Franklin Furnace zabezpiecza przechowywane informacje i nie sprzedaje baz danych. Dziękujemy.

Tłumaczenie: Peter Grzybowski and Małgorzata Kaźmierczak